Widok z wieży Petrińskiej na Pragę
Czechy,  Podróże

Weekend w Pradze – atrakcje, które chcesz zobaczyć

Weekend (lub kilka dni dłużej) w Pradze to świetna okazja, by choć trochę poznać, naszych południowo-zachodnich sąsiadów. Niezliczona ilość atrakcji różnego rodzaju, klimatyczne uliczki, śmiesznie brzmiący, dla nas Polaków, język czeski, kulinarna specjalność Czechów – knedliki, do tego pięknie kwitnące parki i ogrody… Czego chcieć więcej? 🙂

Gotowi na przejażdżkę po Pradze? :)
Gotowi na przejażdżkę po Pradze? 🙂

Przygotowaliśmy dla Was zestaw atrakcji, które są absolutnym must-see w Pradze i które z pewnością zechcecie zobaczyć, przyjeżdżając do stolicy Czech.


Kilka słów o Pradze

Warto na początku naznaczyć krótki rys historyczny związany z miastem. Otóż w miejscu, w którym obecnie jest Praga, do 1784 roku istniały cztery oddzielne miasta: Stare Miasto, Mała Strana, Hradczany oraz Nowe Miasto. To właśnie w 1784 roku miasta te połączyły się w jedno, o nazwie Praga. Obecnie są one dzielnicami miasta, a każda kryje w sobie coś ciekawego do odkrycia.

Cześć! 🙂
Oprócz robienia zdjęć krajobrazowych i prowadzenia bloga, zajmujemy się również fotografią profesjonalnie.

Wejdź na nasze portfolio i zamów u nas sesję zdjęciową!


Most Karola

Nasz przewodnik po Pradze zacznę trochę przewrotnie, bo podczas naszego pobytu, Most Karola, zwiedziliśmy, jako jedną z ostatnich atrakcji. Wspominam o nim jednak na początku, bo jest to symbol miasta oraz jedna z najważniejszych atrakcji, których nie wolno przegapić. Most ten połączył Małą Stranę i Stare Miasto już w XIV wieku, co plasuje go w czołówce najstarszych mostów w Europie Środkowej.

Widok na Most Karola (po lewej) oraz na Stare Miasto.
Widok na Most Karola (po lewej) oraz na Stare Miasto.
Most Karola zakończony jest wieżyczkami, na które można wejść i poobserwować okolicę.

Wskazówka. Jeśli chcecie uniknąć dużej liczby turystów, polecamy wybrać się na zwiedzanie mostu wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Hradczany – Zamek Praski

W dzielnicy Hradczany znajdują się kolejne najważniejsze atrakcje Pragi. Trudno ominąć najsłynniejszą z nich – górujący nad miastem Zamek Praski. Na terenie zamku znajdziemy również Katedrę św. Wita, Złotą Uliczkę oraz Bazylikę św. Jerzego. Jak można się domyślać, jest to drugie po moście Karola, o ile nie pierwsze, miejsce z największą liczbą turystów. 😉

Zamek Praski
Zamek Praski

Zamek na Hradczanach powstał już w 870 roku i stanowił siedzibę królów czeskich. Warto dodać, że jest największym pod względem powierzchni na świecie zamkiem (zajmuje powierzchnię 45 hektarów), co zostało udokumentowane w księdze rekordów Guinnessa.

Widok na ogromny Zamek Praski, z górującą Katedrą św. Wita. Po prawej fragment Mostu Karola.
Widok na ogromny Zamek Praski, z górującą Katedrą św. Wita. Po prawej fragment Mostu Karola.

Zamek warto zwiedzić nie tylko ze względów historycznych czy architektonicznych, ale także by pozachwycać się piękną panoramą miasta, jak na zdjęciu poniżej. 😉

Widok z Zamku Praskiego na miasto
Widok z Zamku Praskiego na miasto

Katedra świętego Wita

Katedra św. Wita zadziwia przede wszystkim swoim ogromem. Jej wieże mają prawie 100 metrów wysokości. Stojąc przed katedrą, czy będąc w środku ma się poczucie przytłoczenia i bycia dosłownie mrówką. Ze względu na wielkość, przypomina mi trochę katedrę św. Szczepana w Wiedniu.

Katedra św. Wita
Katedra św. Wita

We wnętrzu nie zaznamy niestety ciszy (szczególnie w godzinach szczytu). Gwar jak na tagu, bo liczba turystów również przytłacza. Warto się jednak skupić przede wszystkim na niezwykłym wnętrzu budowli. A tutaj czekają na nas piękne witraże, obrazy czy nagrobek św. Jana Nepomucena.

Wnętrze Katedry św. Wita
Wnętrze Katedry św. Wita
Witraże
Witraże
Grób św. Jana Nepomucena w Katerze św. Wita
Grób św. Jana Nepomucena w Katerze św. Wita

Ciekawostką może być fakt, iż katedra ta była budowana przez prawie 600 lat! Prace zaczęto w 1344 roku, przerwano na pięć wieków i powrócono do nich ponownie w XIX w. Ostatecznie budowla została oddana do użytku w 1929 roku.

Majestatyczna Katedra św. Wita
Majestatyczna Katedra św. Wita

Złota Uliczka

Na Złotej Uliczce czas się chyba zatrzymał. Obecnie jest zapełniona sklepikami z pamiątkami, ale mimo tego czuć w niej klimat życia XVI-wiecznych rzemieślników (byli to głównie złotnicy – stąd nazwa ulicy). Ta wąska uliczka z małymi kolorowymi domkami, wbudowanymi w mury obronne miasta, jest po prostu niezwykle klimatyczna. Jak dla mnie jest to jedna z ciekawszych atrakcji w Pradze.

Złota Uliczka. Małe kolorowe domki to jej znak rozpoznawczy.
Złota Uliczka. Małe kolorowe domki to jej znak rozpoznawczy.

Ciekawostka. W jednym z domków znajduje się wystawa zbrojeń. Natomiast w domku nr 22, swoją pracownię miał pisarz Franz Kafka.

Wystawa zbrojeń
Wystawa zbrojeń
Karola testuje średniowieczne narzędzia zbrodni 😉
Karola testuje średniowieczną broń. 😉

Bazylika św. Jerzego

Bazylika powstała już w 920 roku i została ufundowana przez księcia Wratysława I. Na uwagę zasługują przede wszystkim freski z XIII wieku oraz krypta w podziemiach kościoła.

Zamek Praski, na ostatnim planie (czerwono-beżowa budowla) to Bazylika św. Jerzego
Zamek Praski, na ostatnim planie (czerwono-beżowa budowla) to Bazylika św. Jerzego
Freski z XIII wieku w Bazylice św. Jerzego
Freski z XIII wieku w Bazylice św. Jerzego
Krypta w Bazylice św. Jerzego. Pochowani są tutaj książę Wratysław I, Bolesław II Pobożny oraz św. Ludmiła.
Krypta w Bazylice św. Jerzego. Pochowani są tutaj książę Wratysław I, Bolesław II Pobożny oraz św. Ludmiła.

Wstęp: My kupiliśmy bilet za 250 Kc na Okruh B, pozwalający na zwiedzenie powyższych atrakcji. Więcej informacji odnośnie wstępu na Zamek Praski oraz innych atrakcji, znajdziecie tutaj.

Wzgórze Petrin

Wzgórze Petrin to jedno z piękniejszych miejsc w Pradze i doskonały sposób na spędzenie co najmniej połowy dnia (zależy, kto ma ile czasu 😉 ). Znajdujące się w okolicach Małej Strany, wzgórze, oferuje nam możliwość pospacerowania w otoczeniu przyrody oraz podziwiania panoramy miasta.

Są dwie opcje dostania się na wzgórze: spacer lub kolejka naziemna. My wybraliśmy kolejkę. Nie przestraszcie się tłumów przed wejściem – w sezonie chyba zawsze są. 😉 Kolejka na szczęście jest pojemna i jeździ co 10 minut, także kwadrans to maksymalny czas oczekiwania i dotarcia do celu.

Koszt biletu: Bilet kosztuje 26 Kc.

Po drodze do kolejki znajduje się rzeźba "Znikający Człowiek", której autorem jest Olbram Zoubek, czeski rzeźbiarz. Jest to tak naprawdę Pomnik Ofiar Komunizmu, przedstawiający kilka "znikających" figur oraz ukazujący, jak niszczycielski wpływ miał ten system na człowieka. Na mnie zrobił piorunujące wrażenie.
Po drodze do kolejki znajduje się rzeźba „Znikający Człowiek”, której autorem jest Olbram Zoubek, czeski rzeźbiarz. Jest to tak naprawdę Pomnik Ofiar Komunizmu, przedstawiający kilka „znikających” figur oraz ukazujący, jak niszczycielski wpływ miał ten system na człowieka. Na mnie zrobił piorunujące wrażenie.

Ogród Różany

Po wyjściu z kolejki czeka na nas Ogród Różany. Warto wybrać się w okresie wiosenno-letnim, gdy cała roślinność kwitnie. Jest to niezwykle urocze miejsce i ciekawy spot na zrobienie zdjęć. 😉

Oczki w Ogrodzie Rożanym. :)
Oczki w Ogrodzie Rożanym. 🙂
Ogród Różany
Ogród Różany
Ogród Różany
Ogród Różany
Ogród Różany
Ogród Różany
Atrakcje w Ogrodzie Różanym. ;)
Inne atrakcje w Ogrodzie Różanym. 😉

Labirynt Luster

Będąc na wzgórzu nie zapomnijcie wstąpić do Labiryntu Luster. Najpierw można dostać szoku od liczby luster, a potem pośmiać się z siebie patrząc w krzywe lustra i widząc karła, lub osobę z mega długimi nogami. To ostatnie szczególnie dla pań. 😀 I gwarantuje Wam ubaw na całego! 🙂

Karola, Łukasz i Oczki w labiryncie luster ;)
Karola, Łukasz i Oczki w labiryncie luster 😉
Karzełki ;)
Karzełki 😉

Wstęp: Osoby dorosłe – 50 Kc

Wieża widokowa (Petrińska)

Głównym punktem Wzgórza Petrin jest wieża widokowa, z której można podziwiać znakomite widoki na miasto. Warto dodać, iż jest ona kopią Wieży Eiffela (pomniejszoną pięć razy) i co ciekawe, wybudowana została tylko 2 lata po oryginale.

Wieża Petrińska
Wieża Petrińska
Pierwsze widoki z wieży widokowej
Pierwsze widoki z wieży widokowej

Wyjście na wieżę nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ schody są wąskie, a ludzi dużo. Po wyjściu na „szczyt” musimy poczekać, aż któreś z otwartych okien zostanie zwolnione i wtedy przystąpić do fotografowania. Dla tych widoków warto się jednak pomęczyć. 😉

Widok z wieży Petrińskiej na Pragę
Widok z wieży Petrińskiej na Pragę
Te ciemne chmury wcale nie żartowały. Gdy schodziliśmy z wieży zaczęło kropić, a później rozlało się na całego. Na szczęście była to krótka burza, po której mogliśmy wrócić do zwiedzania. 😉
Te ciemne chmury wcale nie żartowały. Gdy schodziliśmy z wieży zaczęło kropić, a później rozlało się na całego. Na szczęście była to krótka burza, po której mogliśmy wrócić do zwiedzania. 😉

Wstęp: normalny – 100 Kc, ulgowy – 50 Kc (dzieci 6-18 lat, studenci), dzieci poniżej 6 lat – bezpłatnie.

Ogrody Wallenstaina

Ogrody Wallensteina, to jedna z tych atrakcji, o których się nie zapomina i do których z chęcią by się wróciło. Zlokalizowane niedaleko Zamku Praskiego, stanowią świetną odskocznię od zgiełku miasta.

Ogrody Wallenstaina
Ogrody Wallenstaina

Ogrody te powstały na początku XVII wieku przy pierwszym barokowym pałacu w Pradze – Pałacu Wallenstainów. Obecnie Pałac nie jest dostępny dla turystów, bo znajduje się w nim siedziba Senatu Republiki Czeskiej. Na szczęście, ogrody można zwiedzać i w przeciwieństwie do większości praskich atrakcji – za darmo. 😉

Odpoczynek od zwiedzania ;)
Odpoczynek od zwiedzania 😉

Brama Prochowa

Brama Prochowa stanowi kolejny, po Moście Karola, symbol Pragi. Brama oferuje turystom taras widokowy. To kolejne miejsce, z którego można podziwiać ładne widoczki na miasto i praskie uliczki.

Wieża Prochowa, Praga
Wieża Prochowa, Praga

Sama brama została wybudowana w stylu późnogotyckim i wchodzi w skład 13 praskich wież. Oddziela Stare Miasto od Nowego Miasta, a swoją nazwę zawdzięcza temu, że w XVII i XVIII wieku znajdował się tutaj skład prochu.

Widok z Wieży Prochowej
Widok z Wieży Prochowej
Widok z Wieży Prochowej
Widok z Wieży Prochowej
Widok z Wieży Prochowej
Widok z Wieży Prochowej

Wstęp: koszt biletu to 180 Kc. Wyjście na taras możliwe jest jedynie w sezonie letnim.

Rynek Starego Miasta

Rynek Staromiejski to miejsce z dużą liczbą kamienic oraz charakterystycznymi wieżyczkami kościoła Tyńskiego.

Charakterystyczne wieżyczki kościoła Tyńskiego na Rynku Staromiejskim.
Charakterystyczne wieżyczki kościoła Tyńskiego na Rynku Staromiejskim.
Rynek Staromiejski
Rynek Staromiejski

Ciekawostka. Rynek Starego Miasta, warto również zwiedzić ze względu na Zegar Staromiejski „Orłoj”, zawieszony na Ratuszu miasta. Pochodzący z XV wieku, jest najstarszym tego typu zegarem w Europie. O każdej pełnej godzinie między 9.00 a 21.00 na zegarze odbywa się ciekawe przedstawienie „poruszających” się figur, które mieliśmy okazję zobaczyć. Zegar ten stanowi jeden z najcenniejszych i najbardziej znanych zabytków Pragi.

Plac Świętego Wacława

Plac Świętego Wacława znajduje się w dzielnicy Nowe Miasto. Na jego końcu znajdzimy pomnik św. Wacława, a za nim Muzeum Narodowe. Jest to przede wszystkim kolejna dobra okazja do przespacerowania się ulicami Pragi… 😉

Spacerując wzdłuż placu znaleźliśmy cukiernię z makaronikami, które skusiliśmy się kupić… 😉

Do radości nie potrzeba wiele 😉

Tańczący Dom

To jedna z pierwszych atrakcji, którą zwiedziliśmy w Pradze. W przewodnikach opisywany jest jako ciekawy, ale nam wydał się nieco tandetny. Próbowaliśmy wejść na taras na dachu budynku, niestety wejście nie jest darmowe. Znajduje się tam restauracja, więc aby wejść, należy coś zamówić. Nie skorzystaliśmy jednak z tej okazji.

Tańczący Dom, Praga
Tańczący Dom, Praga

Kampa

To urocza wysepka w centrum Pragi. Zdecydowanie warto się na nią przespacerować, by odetchnąć chociaż na chwilę od przytłaczającej ilości atrakcji miasta. 😉

Widok na Kampę
Widok na Kampę

Podsumowując. Gdy nie wiecie, gdzie wybrać się na dłuższy weekend za granicę – polecamy Wam Pragę. Warto wybrać szczególnie okres wiosenno-letni, gdy zieleń, której miastu nie brakuje, zaczyna kwitnąć. Świetne miejsce na zwiedzenie wielu atrakcji blisko siebie i zjedzenie dobrych knedlików. 😉

Inne atrakcje godne polecenia: dzielnica żydowska – Josefov, Wyszehrad, Metronom.

Wskazówki

  • Kupno biletów tramwajowych i autobusowych. Warto wcześniej kupić sobie bilety w kiosku, ponieważ kupienie ich w tramwaju lub autobusie graniczy z cudem. Nie ma czegoś takiego jak biletomat w tramwaju czy autobusie, a kierowca z uśmiechem na twarzy powie Wam, że biletów „ne ma” 😉 My straciliśmy dobre pół godziny, by kupić bilet i trochę się przy tym nachodziliśmy.
  • Płatne atrakcje. Jak zauważyliście, w zasadzie wszystkie atrakcje są płatne, więc nie ma mowy o oszczędzaniu, podczas zwiedzania Pragi.
  • Karty płatnicze. Lepiej mieć przygotowaną gotówkę płacąc w restauracjach, ponieważ w większości można zapłacić tylko gotówką.
  • Segway. To popularny środek transportu w Pradze. Nie wiemy jak wychodzi cenowo, ale ciągle mijaliśmy turystów poruszających się segawyami.
  • Jedzenie. Knedliki to znany czeski przysmak podawany z gulaszem, coś w rodzaju naszych klusek na parze. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, to serdecznie polecamy! 😉 Gdybyście znajdowali przypadkiem w dzielnicy Praga 12 (kawałek od centrum), szczególnie polecamy Wam Restaurace Pod Vinci. Pyszne jedzenie i przemiła obsługa. 😉
  • Nocleg. Wynajmowaliśmy nocleg przez Air b’n’b. Nie pamiętamy dokładnie cen, ale na pewno nie wyszło drogo.
  • Język. Jeśli nie chcecie załatwić czegoś skomplikowanego, to z spokojnie dogadacie się z Czechami po polsku. 😉
Ahoj! :)
Ahoj! 🙂

Cześć! 🙂
Oprócz robienia zdjęć krajobrazowych i prowadzenia bloga, zajmujemy się również fotografią profesjonalnie.

Wejdź na nasze portfolio i zamów u nas sesję zdjęciową!

Ciągle szuka swojego miejsca na świecie, a opisywanie przebytych wędrówek i podróży jest "lekarstwem" na jej introwertyzm. Uwielbia utrwalać piękne miejsca i niepowtarzalne momenty na fotografiach. Jest uzależniona od muzyki, trochę kucharzy i rozmyśla, które miejsce będzie kolejną destynacją. Zobacz moje codzienne zdjęcia na tookapic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *