In der Burg
Austria,  Podróże

Wiedeń weekendowo – część I – centrum miasta

Wiedeń nas zachwycił i na pewno nie tylko nas. To miasto potrafi „zagiąć” chyba każdego, szczególnie pod względem liczby zabytków. Przed wejściem (tudzież wjazdem) do stolicy Austrii, powinni zawiesić tabliczkę: Uwaga! Od ilości i jakości zabytków, może rozboleć głowa (i nogi). 😉 Trudno w słowach i na zdjęciach oddać niezwykłość, majestatyczność i przepych tego pięknego, austriackiego miasta, postaramy się to jednak dla Was zrobić. 😉

Stolica Austrii podzielona jest na 23. dzielnice i zapewne w każdej z nich znajdzie się coś ciekawego do zwiedzania. W tym opisie zawarliśmy najważniejsze atrakcje znajdujące się w samym centrum miasta (niemInnere Stadt), na które warto przeznaczyć jeden dzień. Kontynuację zabytków tej dzielnicy i dwóch kolejnych, znajdziecie w części II (niebawem na blogu). 🙂

Bar Eden, Wiedeń
Gotowi na tour po centrum Wiednia? To lecimy. 🙂

Katedra św. Szczepana

Jedną z pierwszych i najważniejszych atrakcji centrum miasta jest Katedra św. Szczepana (niemStephansdom), znajdująca się na Stephansplatz. Katedra stanowi symbol Wiednia i wliczana jest w poczet najstarszych budowli tego miasta – pochodzi z wieku XIII.

Cześć! 🙂
Oprócz robienia zdjęć krajobrazowych i prowadzenia bloga, zajmujemy się również fotografią profesjonalnie.

Wejdź na nasze portfolio i zamów u nas sesję zdjęciową!

Katedra jest nie tylko jednym z najstarszych budynków Wiednia, jest również jedną z największych budowli sakralnych w Europie. Jej najwyższa wieża, o nazwie Steffl, licząca 137 metrów, jest niecałe 25 metrów niższa od najwyżej budowli sakralnej na świecie – Katedry w Ulm (Niemcy).

Katedra św. Szczepana, Wiedeń
Katedra św. Szczepana i wieża Steffl

Na wieżę Steffl można wyjść, by podziwiać widok na całe miasto. Dla osób, które nie lubią wchodzić pod górę, nie mam dobrych wiadomości… Do pokonania jest aż 343 schody, wąskim przesmykiem, od którego może się zakręcić w głowie, i to nieraz. Dla tak pięknej panoramy warto jednak pokonać swoje słabości. 🙂

Widok na miasto z Katedry św. Szczepana
Widok na miasto z katedry. Na dole widoczny ciekawy układ dachówek katedry (całość tworzy dwa cesarskie orły z herbami Habsburgów i miasta Wiednia).
Widok na miasto z Katedry św. Szczepana
Widok na miasto z Katedry
Widok na miasto z katedry św. Szczepana
Widok na miasto z Katedry. Budynek z kopułą to kościół św. Piotra, natomiast dwie najwyższe wieże z tyłu to Kościół Wotywny (o którym więcej w kolejnym wpisie).
Wnętrze Katedry św, Szczepana, Wiedeń
Niezwykle ciekawe i bogate wnętrze Katedry. W podziemiach budowli znajdują się groby m.in członków dynastii Habsburgów.
Katedra św. Szczepana, Wiedeń

Wstęp do kościoła: darmowy; Wyjście na wieżę: płatne (4,5 € dorośli, 2 € dzieci)

Wieża otwarta codziennie w godzinach: 9.00 – 17.30

Plac Graben

Plac Graben jest miejscem, które zna każdy Wiedeńczyk i z pewnością niejeden turysta przyjeżdżający do tego miasta. Pełen gwaru i turystów, plac stanowi centrum miasta i słynie z dużej ilości ekskluzywnych sklepów. Znajduje się pomiędzy Placem św. Szczepana, Placem św. Piotra a Hofburgiem, stanowiąc tym samym granicę pomiędzy częścią sakralną, a polityczną miasta.

Plac św. Szczepana, Wiedeń
Plac św. Szczepana

Plac Graben, oprócz ekskluzywnych sklepów, posiada trochę mroczniejszą stronę. Jego punktem charakterystycznym jest Kolumna Morowa (nazywana Kolumną Trójcy Świętej, niem. Pestsäule). Rzeźba upamiętnia ofiary epidemii dżumy panującej w 1679 roku (w miejscu, w którym się znajduje, grzebano ofiary tej straszliwej zarazy). Kolumna została ufundowana przez cesarza Leopolda I, w podziękowaniu Opatrzności za uchronienie go od choroby.

Plac Graben, Wiedeń
Plac Graben z Kolumną Morową pośrodku
Plac św. Piotra, Wiedeń
Plac św. Piotra i koniki 😉

Kościół św. Piotra

Kościół św. Piotra (niemPeterskirche) znajduje się na Placu św. Piotra, tuż przy wspomnianym wcześniej Placu Graben.

Kościół św. Piotra, Wiedeń
Kościół św. Piotra schowany za kamienicami

Pierwsze wzmianki, na temat kościoła w tym miejscu, pochodzą z początku XII wieku. Budowla została jednak strawiona przez pożar. Kościół w obecnej formie powstał na początku XVIII wieku, a jego dominującym stylem jest barok.

We wnętrzu kościoła św. Piotra, Wiedeń
We wnętrzu kościoła

Najciekawszą część wnętrza budowli, moim zdaniem, stanowi jego kopuła i fresk przedstawiający „Wniebowzięcie Matki Bożej.”

We wnętrzu kościoła św. Piotra, Wiedeń
Bogato zdobiona kopuła we wnętrzu kościoła

Wstęp: darmowy

Kościół Św. Michała

Na okrągłym placu Św. Michała, tuż przy cesarskim pałacu Hofburg (o którym więcej poniżej) znajduje się kościół imienia tego samego świętego (niem. Michaelerkirche). Podobnie, jak kościół św. Szczepana, zaliczany jest do jednego z najstarszych kościołów w Wiedniu – datuje się go na początek XIII wieku. Kościół zabudowany jest z obu stron kamienicami, a symbolem wyróżniającym go spośród „tłumu” jest biały kolor oraz wieża.

Wieża kościoła św. Michała, Wiedeń
Wieża kościoła św. Michała
We wnętrzu kościoła św. Michała, Wiedeń
We wnętrzu kościoła

Budowla stanowi połączenie różnych stylów architektonicznych, m.in. baroku, renesansu i gotyku. Nam najbardziej spodobał się przepiękny ołtarz, wykonany przez Jean Baptiste d’Avrange w 1781 roku.

przepiękny ołtarz w kościele św. Michała, Wiedeń
Przepiękny ołtarz w kościele św. Michała

Ciekawostka. W podziemiach kościoła znajdują się katakumby, w których pochowane są ciała władców Wiednia, żyjących od XVI do XVIII wieku. Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym, ciała pozostają w stanie nienaruszonym. Katakumby można zwiedzać z przewodnikiem.

Wstęp do kościoła: darmowy; Wstęp do krypt: płatny (dorośli 7 €, dzieci 3 €; więcej informacji o zwiedzaniu kościoła i krypt znajdziecie tutaj).

Hofburg

O Hofburgu wiele by można było napisać. Myślę, że wystarczyło by również jedno wielkie „Wow!”. Ten ogromny kompleks składa się z 19 dziedzińców, 18 skrzydeł oraz 2600 pomieszczeń! Przyznajcie, że to zadziwiająca liczba nawet jak na fakt, że stanowił on siedzibę władców Austrii, Cesarstwa Austriackiego i Austro-węgierskiego przez sześć wieków (od XIII wieku do 1918 roku). Warto wspomnieć również, że Hofburg był niegdyś najważniejszym centrum politycznym i kulturalnym w Europie.

Hofburg, Brama Św. Michała, Wiedeń
Hofburg, Brama Św. Michała na Placu św. Michała. Przed bramą znajdują się odkryte wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu

Najważniejszymi częściami Hofburga oprócz Bramy Św. Michała są:  Alte Burg, In Der Burg, Josefplatz, Neue Burg oraz Burgtor.

In der Burg
In der Burg wraz z pomnikiem Franciszka II. Otoczony jest przez Stary Pałac (Alte Burg), Pałac Amelii (Amalienburg), Skrzydło Leopolda oraz Kancelarię Cesarską. To tutaj swoją siedzibę ma prezydent Austrii.
Neue Burg. Znajduje się w nim m.in. Biblioteka Narodowa oraz Muzeum Etnograficzne
Burgtor
Burgtor

Brama Burgtor to ostatnia część Hofburga. Prowadzi ona m.in do Ringstrasse, czyli do najbardziej reprezentacyjnej ulicy w Wiedniu, ale o tym i o kilku innych atrakcjach w kolejnej części wpisu… 🙂

Cześć! 🙂
Oprócz robienia zdjęć krajobrazowych i prowadzenia bloga, zajmujemy się również fotografią profesjonalnie.

Wejdź na nasze portfolio i zamów u nas sesję zdjęciową!

Ciągle szuka swojego miejsca na świecie, a opisywanie przebytych wędrówek i podróży jest "lekarstwem" na jej introwertyzm. Uwielbia utrwalać piękne miejsca i niepowtarzalne momenty na fotografiach. Jest uzależniona od muzyki, trochę kucharzy i rozmyśla, które miejsce będzie kolejną destynacją. Zobacz moje codzienne zdjęcia na tookapic

2 komentarze

 • BladaMery

  Jak miło zobaczyć dachówkę ze Stephanplatzu 😉
  Najważniejsze pytanie brzmi: czy zjedliście lody spod Katedry? 😀
  Mnie osobiście najbardziej w Wiedniu podoba się secesja i Friedrichstrasse, Klimt.

  • Asiula

   Nie jedliśmy tam lodów, więc wygląda na to, że musimy wrócić i nadrobić zaległości! 🙂 Dużo rzeczy nam się w Wiedniu podobało i w zasadzie trudno wybrać, co najbardziej. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *