Gdańsk i Sopot na weekend – co warto zwiedzić?
Planując wyprawę na Islandię, początkowo myśleliśmy o wylocie z Krakowa. Ceny biletów lotniczych zweryfikowały jednak nasze plany. Ostatecznie wybraliśmy Gdańsk, gdyż podróż z północy Polski okazała się być o połowę tańsza.
Samolot na Islandię mieliśmy 4. kwietnia w poniedziałek, więc wpadliśmy na pomysł, by skorzystać z weekendu i zwiedzić Trójmiasto. Koniec końców, udało nam się zobaczyć Gdańsk i Sopot. Można więc stwierdzić, że te dwa miasta, stały się przedsionkiem przed naszą wielką i wyczekiwaną od grudnia, wyprawą na Islandię.
Zapraszamy zatem na wpis poświęcony atrakcjom miasta Gdańsk, a także Sopotu. 🙂
Cześć! 🙂
Oprócz robienia zdjęć krajobrazowych i prowadzenia bloga, zajmujemy się również fotografią profesjonalnie.
Wejdź na nasze portfolio i zamów u nas sesję zdjęciową!
Do Gdańska dotarliśmy w sobotę rano, po nocnej podróży busem z Krakowa. Zwarci i gotowi (z przewodnikiem w dłoni) ruszyliśmy na poszukiwanie ciekawych miejsc i zabytków w tym mieście. Nie mieliśmy konkretnego planu, na zwiedzanie gdańskich atrakcji. Zaczęliśmy więc od obiektów, które znajdowały się najbliżej dworca autobusowego. 😉
Plac Im. Jana Heweliusza
Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy był plac im. Jana Heweliusza. Polecamy zatrzymać się tu na dłużej, szczególnie w ciepły, słoneczny dzień. Znajdziemy tutaj pomnik Jana Heweliusza znanego gdańskiego astronoma, interesujące malowidło o nazwie Północne Niebo, Ratusz Starego Miasta, Wielki Młyn (czyli zabytkowy młyn wodny, w którym teraz znajduje się centrum handlowe), fontannę (świecącą w nocy) oraz most z kłódkami przypinanymi przez zakochanych. Całość tworzy naprawdę ciekawy i warty zwiedzenia punkt dla turystów.
Następnie udaliśmy się w stronę trzech kościołów: Św. Katarzyny, Św. Mikołaja oraz Kościoła Mariackiego (Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Co łączy te sakralne obiekty? Przede wszystkim jeden styl architektoniczny – gotyk. Ceglane budowle, strzeliste sklepienia oraz okna skierowanie ku niebu, to ich cechy charakterystyczne. We wnętrzu każdego z nich znajdziemy interesujące obrazy i rzeźby, którym warto poświęcić trochę uwagi.
Kościół Św. Katarzyny
Kościół powstał w XIII wieku i posiada imponującą, 76 – metrową wieżę. Wewnątrz znajdziemy m.in. płytę nagrobną, wspomnianego wcześniej, Jana Heweliusza.
Kościół Św. Mikołaja
Jedyny kościół w centrum Gdańska, który nie został uszkodzony i ograbiony podczas II wojny światowej. Powstał w XII wieku, a od XIII w. stanowi siedzibę Dominikanów.
Bazylika Mariacka
Jest to najwyższy ceglany kościół w Europie. I da się to odczuć będąc w środku. Szczególnie polecamy wyjście na 78 – metrową wieżę, na którą prowadzi aż 412 stopni! (Nawet dla nas chodzących po górach stanowiło to wyzwanie. 😉 ) Ze szczytu możemy podziwiać wspaniałe widoki na miasto. Trzeba się jednak przygotować na dużą liczbę turystów.
Wskazówka. Zwiedzanie kościoła, jak i wejście na wieżę jest płatne, ale jeśli kupimy bilet na wieżę (6 zł), oglądanie bazyliki mamy w cenie. 😉
Ratusz Głównego Miasta Gdańsk oraz Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna stanowi symbol Gdańska i jest jednym z najbardziej znanych miejsc miasta. Tuż obok znajduje się Ratusz Głównego Miasta, którego nie mieliśmy okazji zwiedzić, a także Dwór Artusa (stanowiący niegdyś bardzo ważny punkt życia towarzyskiego w mieście). Wszystkie obiekty znajdują się na Długim Targu, czyli jednej z najbardziej znanych ulic miasta Gdańsk.
Brama Wyżynna
Kiedyś stanowiła główny wjazd do śródmieścia Gdańska. Miała charakter obronny i reprezentacyjny. Obecnie znajduje się w niej Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej.
Brama Ulicy Długiej (Złota Brama)
Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się ona na ulicy Długiej, której przedłużenie stanowi Długi Targ. Brama powstała w XVII wieku i miała przede wszystkim przeznaczenie obronne.
Zielona Brama
Stanowi zakończenie Długiego Targu. Powstała, jako siedziba królów polskich, jednak nigdy nią nie została. Obecnie znajduje się tu Gdańska Galeria Fotografii, a także odbywają się wystawy Muzeum Narodowego w Gdańsku. Miał tutaj również swoje biuro były prezydent Polski Lech Wałęsa.
Żuraw
Najsłynniejszy (obok Neptuna) symbol miasta Gdańsk. Położony nad rzeką Motławą, Żuraw to zabytkowy dźwig portowy miasta, stanowiący najstarszy taki zbytek w Europie! Obecnie znajduje się w nim Narodowe Muzeum Morskie. Przy Żurawiu cumuje statek Sołdek, pełniący rolę muzeum.
Westerplatte
Westerplatte jest zdecydowanie miejscem, które powinien odwiedzić każdy będący w Gdańsku. Ciekawe, mistyczne, nostalgiczne, stanowi osobną historię miasta. Westerplatte to półwysep, który stał się symbolem walki o wolność podczas II wojny światowej.
Wskazówka. Warto zarezerwować sobie 2-3 godziny na zwiedzanie (sama jazda autobusem z centrum to jakieś 30 – 40 minut w jedną stronę).
Sopot
Drugi dzień zwiedzania (niedzielę) poświęciliśmy prawie w całości na Sopot. Tutaj skupiliśmy się głównie na najbardziej uczęszczanym deptaku w Sopocie – Ulicy Bohaterów Monte Cassino, tzw. Monciak.
Jednym z najciekawszych obiektów miasta jest z pewnością Krzywy Domek, który zajął pierwsze miejsce na liście najdziwniejszych budynków świata! Budowla powstała w wyniku inspiracji rysunkami Jana Szancera. Z zewnątrz prezentuje się naprawdę ciekawie.
Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć i pogłaskać bardzo sympatyczną… sowę. Wszyscy się w niej zakochaliśmy! 🙂
Deptak kończy się w miejscu, w którym zaczyna się sopockie molo. Warto wybrać się w okresie pozasezonowym, jeśli chcecie zaoszczędzić parę złotych na płaceniu za bilet wstępu. Molo samo w sobie może i jest atrakcją, ale przy dużej liczbie turystów, traci całkowicie swój urok.
Nie mogło również zabraknąć spaceru po plaży. 😉
a koniec zostawiliśmy sobie zwiedzanie kościoła Św. Jerzego (któremu wcześniej zrobiliśmy zdjęcie), znajdującego się przy deptaku. Przed wejściem do kościoła, czekała na nas jednak niespodzianka w postaci manifestacji, przeciwko nowej ustawie antyaborcyjnej. Stwierdziliśmy, że lepiej odpuścić sobie zwiedzanie w takim momencie.
Skierowaliśmy się ostatecznie w stronę dworca. Wsiedliśmy do SKM-ki, która zawiozła nas z powrotem do Gdańska.
Nasze zwiedzanie Gdańska i Sopotu zamknęliśmy w dwóch dniach. Bez pośpiechu udało nam się zwiedzić najciekawsze atrakcje i jesteśmy naprawdę zadowoleni z tego, co zobaczyliśmy. Serdecznie polecamy każdemu taki weekendowy wypad, a jeśli macie więcej urlopu, to warto zatrzymać się na dłużej. Bo Polska jest piękna! 🙂
Poniżej mapka z miejscami, które zwiedziliśmy:
PS. Podczas pobytu w Gdańsku stołowaliśmy się w niewielkiej jadłodajni o nazwie Jadalnia Pod Zielonym Smokiem. Jedzenie jest naprawdę smaczne i niedrogie w porównaniu do innych restauracji i pizzerii. 😉
Cześć! 🙂
Oprócz robienia zdjęć krajobrazowych i prowadzenia bloga, zajmujemy się również fotografią profesjonalnie.
Wejdź na nasze portfolio i zamów u nas sesję zdjęciową!
4 komentarze
Makariusz
Piękne zdjęcia, interesujący post, niemniej prawdę napisawszy czekam na posty iście ciekawe o Islandii ! 🙂
Asiula
Dziękujemy!! My również się nie możemy doczekać! 🙂 😀
BladaMery
No dajcie o Islandii, bo oprócz was na ławce, śmierci z kosą i płomykówki to nad Bałtykiem bez zmian 😉
Asiula
😉 Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby opublikować jak najszybciej, ale chcemy też, żeby całość była dopracowana, co zajmuje, niestety, dłuższą chwilę. 😉