Zaciszne okolice Krakowa – Ojcowski Park Narodowy
Zastanawiacie się, co robić w weekend, a mieszkacie w Krakowie lub jego okolicach? Mamy dla Was świetną propozycję – zapraszamy na wycieczkę po Ojcowskim Parku Narodowym!
Ojcowski Park Narodowy znajduje się niedaleko Krakowa, (około 20 km, w kierunku północym) i stanowi południową część Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Ten niewielki (w zasadzie najmniejszy w Polsce), ale jakże urokliwy park, jest idealnym miejscem na jednodniowy lub weekendowy wypad dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji. Park oferuje kilka szlaków: czerwony, niebieski, żółty, zielony i czarny. (Ich przebieg możecie prześledzić na stronie Ojcowskiego Parku Narodowego.)
W ostatnią niedzielę wybraliśmy się w trójkę, z Mariuszem, na krótką wycieczkę po parku. Naszą pierwszą destynacją była Pieskowa Skała, a główny punkt stanowiła słynna Maczuga Herkulesa. Ma ona wysokość 25 metrów, a na jej szczycie znajduje się krzyż upamiętniający jej zdobycie w 1933 roku. Przyznam, że tak jak za dziecka, tak i tym razem maczuga zrobiła na mnie wrażenie. Efekt psuła jedynie pogoda, gdyż prawie cały dzień, słońce przysłaniały chmury.
Cześć! 🙂
Oprócz robienia zdjęć krajobrazowych i prowadzenia bloga, zajmujemy się również fotografią profesjonalnie.
Wejdź na nasze portfolio i zamów u nas sesję zdjęciową!
Przeszliśmy się kawałek żółtym szlakiem prowadzącym wokół maczugi do Zamku Pieskowa Skała. Niestety wejście na dziedziniec było zamknięte z powodu prac remontowych, (które według tablicy informacyjnej miały się skończyć w grudniu ubiegłego roku). Porobiliśmy zdjęcia i wróciliśmy do auta, kierując się w stronę Ojcowa.
Niezaprzeczalnie, główną atrakcję miejscowości stanowi Kaplica na Wodzie. Nie sposób nie zauważyć tego niewielkiego kościoła, gdyż znajduje się przy głównej drodze z Pieskowej Skały do Ojcowa, a ponadto przyciąga wzrok naprawdę ładnym wyglądem.
Niedaleko kościoła, na wzgórzu, znajduje się średniowieczny zamek. Został wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego i jest częścią tzw. Szlaku Orlich Gniazd (wchodząc w skład 25 warowni). Dziedziniec zamku otwarty jest od kwietnia do października, a wstęp jest płatny.
Po zwiedzeniu zamku z zewnątrz, udaliśmy się na niedługi spacer. Najpierw weszliśmy szlakiem czarnym na Złotą Górę. Następnie zeszliśmy zielonym do doliny Sąspowskiej i odbiliśmy na żółty szlak, gdzie mogliśmy podziwiać bardziej „dzikie” zakątki parku. Ta ostatnia część zdecydowanie mi się najbardziej podobała. Trasa prowadzi wzdłuż potoku – Sąspówki. Można tu pozachwycać się dziełami bobrów czy pooglądać szaleństwa dzikich kaczek. 😉 A dodatkowo widoki umilają ogromne wapienne skały, wyłaniające się co jakiś czas z prawej lub lewej strony. Całość jest naprawdę urokliwa! 🙂
Przejście tej trasy zajęło nam około 2 godzin. Zrobiliśmy pętelkę, więc zakończyliśmy spacer, w miejscu, w którym go zaczęliśmy. 🙂
Pozostałe atrakcje parku, które czekają na nasze odkrycie: Pustelnia Bł. Salomei w Grodzisku, Muzeum im. Władysława Szafera, Grota Łokietka oraz Jaskinia Ciemna w Ojcowie, Źródełko Miłości, Wzgórze Okopy oraz inne ciekawe skałki wapienne – Igła Deotymy, Brama Krakowska, Dupa Słonia ( 😀 ), Rękawica. 😉
A czy Wam udało się już coś zwiedzić w Ojcowskim Parku Narodowym? 🙂
Cześć! 🙂
Oprócz robienia zdjęć krajobrazowych i prowadzenia bloga, zajmujemy się również fotografią profesjonalnie.
Wejdź na nasze portfolio i zamów u nas sesję zdjęciową!
4 komentarze
BladaMery
Widzieliście Neandertalczyków?
Asiula
Tym razem się nie udało, ale wszystko przed nami 😉
Wojtek
Niedaleko Dupy Słonia jest bardzo ładny, mały acz malowniczy Wodospad Szum przy którym w okresie letnim zbierają się chyba studenci asp ze swoimi sztalugami i namiętnie odwzorowują jego piękno polecam serdecznie, a jeśli ktoś lubi takie miejsca to w okolicy mieści się Brandysówka gdzie można wynająć pokój lub rozbić namiot, dużo wspinaczy też się tam kręci. Pozdrawiam serdecznie 😉
Asiula
Dzięki Wojtku za cenne wskazówki! Pozdrawiamy również! 🙂