Słowacja – niezwykła wieś Vlkolinec
Dwie ulice, drewniane domy, kościół oraz szkoła. Zdawałoby się, że to typowa wieś. Vlkolinca, jednak do zwykłych zaliczyć się nie da. To miejscowość, w której czas zatrzymał się dwa wieki temu i nie ma zamiaru wrócić do swojego rytmu. To żywy skansen, zamieszkały przez jego mieszkańców, jedyna tak dobrze zachowana wieś na Słowacji. Mało? Może przekona Was fakt, że Vlkolinec został uznany w 1977 roku, jako Rezerwat Architektury Ludowej, a w 1993 roku wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zapraszamy na spacer po miejscowości Vlkolinec. 🙂
Lokalizacja
Położona w zachodniej części Liptowa, 7 kilometrów od Rużomberka miejscowość Vlkolinec, jest administracyjnie jego dzielnicą, ale z miastem nic wspólnego nie ma. No może turystów, którzy obie miejscowości odwiedzają. 😉 Leży na wysokości 718 m n.p.m. na terenie Parku Narodowego Wielkiej Fatry, a roztaczają się z niego widoki, jakie każdy chciałby widzieć po przebudzeniu. 😉
Cześć! 🙂
Oprócz robienia zdjęć krajobrazowych i prowadzenia bloga, zajmujemy się również fotografią profesjonalnie.
Wejdź na nasze portfolio i zamów u nas sesję zdjęciową!
Trochę historii…
Pierwsze zapiski na temat wioski pochodzą z okolic z 1376 roku, gdy był on zaliczany, jako jedna z ulic Rużomberka. Z czasem Vlkolinec zaczął się rozwijać i z 9 domów, w początkach XVII wieku, rozrósł się do 81 w wieku XIX. Wieś rozwijała się do czasów II wojny światowej. W 1944 roku podczas Słowackiego Powstania Narodowego, kilkanaście domów zostało spalonych… Miejscowość już nigdy nie wróciła do czasów rozkwitu.
Domy, których nie zmienił czas…
Współcześnie Vlkoliniec składa się z 45 domów pochodzących przeważnie z XIX wieku. Są to typowe góralskie, drewniane domy z kamiennymi fundamentami i gontowymi dachami.
Pomimo swoich lat, domy wsi Vlkolinec nie są zaniedbane, wręcz przeciwnie. Pierwszym, co rzuca się w oczy, podczas wejścia do miejscowości to niezwykłe kolory. Pastelowe odcienie każdego z domów wabią swoim urokiem i zachwycają. Kolejną zauważalną cechą jest ich ułożenie. Wszystkie znajdują się na niewielkiej działce, z przynależącymi do nich budynkami rolniczymi. Ponadto każdy otoczony jest, wykonanym z drewna, płotem. Całość składa się na niezwykłą estetykę i daje wrażenie wsi „idealnej”.
Innymi atrakcjami, które na nas czekają w Vlkolincu to drewniana dzwonnica z 1770 roku znajdująca się w „centrum” wsi. Miejscowość posiada również swój murowany kościół z 1875 roku. Obok kościoła znajduje się cmentarz oraz szkoła. Wieś doczekała się także muzeum, które mieści się w Domu Rolnika pod nr 7. 😉
Pamiętajcie, by wchodzić tylko do wyznaczonych domów, gdyż większość z nich jest zamieszkana przez stałych mieszkańców. Sytuacje niekontrolowanych wejść przez turystów musiały się zdarzać często w przeszłości, a świadczyć może znak na ścianie budynku (i wiedźma z prawej strony zdjęcia 😉 ):
Mam nadzieję, że spodobał Wam się ten krótki spacer po niezwykłej wsi Vlkolinec. Nam zwiedzanie przyniosło wiele frajdy i pokazało kolejne, ukryte gdzieś w Parku Narodowym Wielkiej Fatry, oblicze Słowacji. Dało również kolejną życiową refleksję… Żyjąc w tak szybkich czasach, aż trudno uwierzyć, że w innych miejscach na świecie czas się zatrzymał i nie potrzeba luksusów, by być szczęśliwym. Wystarczy tylko dom, życzliwi ludzie i to co stworzyła Matka Natura. 🙂
Informacje praktyczne
- Zwiedzanie zajmuje około godziny.
- Przed wejściem do miejscowości należy uiścić opłatę w wysokości 1 Euro.
- Przy wiosce znajduje się bezpłatny parking.
- We wsi można skorzystać z darmowego Wi-Fi.
Cześć! 🙂
Oprócz robienia zdjęć krajobrazowych i prowadzenia bloga, zajmujemy się również fotografią profesjonalnie.
Wejdź na nasze portfolio i zamów u nas sesję zdjęciową!
2 komentarze
Bogdan
Tak, byliśmy, niezwykłe. Miło, że pani to opisała.
Asiula
Dziękuję! Vlkolinec to zdecydowanie niezwykła miejscowość. Mam nadzieję, że będę jeszcze miała okazję tam wrócić. 🙂